Nhà máy TOGG dành cho ô tô trong nước đã ngừng hoạt động

Nhà máy TOGG dành cho ô tô trong nước đã ngừng hoạt động
Nhà máy TOGG dành cho ô tô trong nước đã ngừng hoạt động

ABS Yapı đã thông báo rằng chiếc xe điện nội địa đầu tiên của Thổ Nhĩ Kỳ, Togg, đã kết thúc tất cả các lĩnh vực trong giai đoạn san lấp mặt bằng của nhà máy được xây dựng ở Gemlik. Trong tuyên bố của công ty, có nêu rằng “Sàn tự nhiên trong toàn bộ cơ sở đã được nâng cấp một cách kinh tế và nhanh chóng nhất nhờ sàn nâng bê tông cốt thép được xây dựng bằng ABS Fill Blind Formworks làm bằng nhựa tái chế”.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’un Bursa Gemlik’te yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekarelik açık alan üzerinde kurulacak fabrikasının inşaat faaliyetleri tamamlanmak üzere. 29 Ekim 2022’de ilk arabanın banttan inmesi planlanan fabrikanın inşaat faaliyetlerine ABS Dolgu Kör Kalıpları kullanarak dahil olan ABS Yapı, son eklenen Ar-Ge binası ile fabrikanın zemin yükseltme aşamasında sona gelindiğini açıkladı. ABS Yapı Genel Müdürü Okan Cüntay, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin en prestijli sanayi projesi olan Togg’un Gemlik fabrikasının inşa edileceği arazi, konum açısından ideal bir yerde olmakla birlikte bina temellerinde zemin iyileştirmesi yapılması ve radye temel üzerinde zemin kotunun olası su baskınlarına karşı yükseltilmesi gerekiyordu. Bu tür yükseltmeler kırma taş, kum gibi sıkıştırılmaya uygun doğal malzemeler ile yapıldığında ciddi zaman ve maliyet kayıpları yaratıyor. Ayrıca malzemeli dolgunun ağırlığı zemin iyileştirme maliyetlerini daha da artırıyor. Projede zeminin yükseltilmesi aşamasında inşaat sektörüne kazandırdığımız ABS Dolgu Kör Kalıplarını kullanılarak inşa edilen betonarme yükseltilmiş döşeme ile projeye hız ve maliyet tasarrufu getirdik. Aynı zamanda kör kalıpların betonu şekillendirerek oluşturduğu kolon, kemer ve kubbe yapısı sayesinde, zamanla oluşabilecek oturma, çatlama, kırılma risklerini tamamen bertaraf etmeyi başardık.”

Được sử dụng trên diện tích hơn 160 nghìn mét vuông

Okan Cüntay cho biết, khuôn mẫu ABS Fill Blind Formworks được sử dụng trên diện tích hơn 160 nghìn mét vuông để xây dựng sàn nâng bê tông cốt thép của nhà máy, Okan Cüntay cho biết, “Khuôn sử dụng một lần làm bằng vật liệu nhựa tái chế cho phép tạo ra cốt thép bê tông nâng sàn lên đến 300 cm trong mọi loại kết cấu, do đó cho phép nhẹ và nhanh cho phép lấp đầy dễ dàng và tiết kiệm. Chúng tôi rất vinh dự được mang ABS Filler Blind Molds, nhóm sản phẩm nội địa đầu tiên có Chứng chỉ Phê duyệt Kỹ thuật Quốc gia và Dấu G, đến với dự án uy tín nhất của Thổ Nhĩ Kỳ. ”

Một mặt bằng an toàn và tiết kiệm đã được tạo ra

ABS Yapı Genel Müdürü Okan Cüntay, zeminin kör kalıplar kullanılarak inşa edilen betonarme yükseltilmiş döşeme tekniği ile yükseltilmesi kazanımlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Proje safhasında yaklaşık 6 ay süren kapsamlı etüt çalışmaları yapılarak inşaat parametreleri belirlendi, daha sonra bu bulgular teknik üniversitelerin laboratuvar deneyleri ile teyit edildi. Çalışmalar kapsamında toplam 160.000 metrekarelik alan için gerekli olan dolgu hacmi 22.000 kamyondan sadece 240 kamyon kör kalıba düşürüldü. Zemin iyileştirme ve radye temel üzerine gelen yükler metrekarede 4.200 kg’den 700 kg’ye düşürüldü. Böylelikle temele gelen yükler en aza indirildi. Geleneksel malzemeli dolgulara kıyasla 16 bin adam-gün sürmesi beklenen faaliyetlerin süresi bin adam-güne kadar düşürüldü ve çok büyük bir zaman tasarrufu sağlandı. Bu avantajların toplamında malzemeli dolgulara kıyasla ciddi bir ekonomik tasarruf elde edildi. Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili güvenli ve ekonomik bir zemine kavuştu.”

Quảng cáo tương tự

Hãy là người đầu tiên nhận xét

Yorumlar